CS | EN 
Archeogenetika:

Projekty


Jména mrtvým

Read More...


Jména mrtvým

Téměř třicet let po pádu komunistického režimu stále existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů 20. století. Jedná se většinou o neoznačené hroby. V některých případech však není místo uložení obětí politické represe z období nacistické okupace a komunistického režimu dokonce ani přesně známo. Cílem našeho projektu je identifikace těchto kosterních pozůstatků. Tímto způsobem chceme naplnit základní civilizační povinnost zacházet s lidskými ostatky pietně

Hromadná pohřebiště se nacházejí v Praze, Brně, Ostravě, Valdicích a dalších lokalitách. Nejznámějším pohřebištěm, kde se také nachází největší množství ostatků, je Ďáblický hřbitov v Praze. V roce 2014 velkou pozornost vzbudilo pátrání po ostatcích P. Josefa Toufara. V letech 1943–1961 byly na Ďáblickém hřbitově tajně uloženy ostatky značného počtu obětí totalitních režimů. Podle posledních výsledků archivního výzkumu, který nedávno publikoval vedoucí Kabinetu dokumentace a historie Akademie Vězeňské služby ČR PhDr. Aleš Kýr, jsou zde ostatky 137 popravených či zemřelých politických vězňů z poúnorového období. Na tomto místě se patrně nachází i ostatky československých vojáků padlých v Resslově ulici dne 18. června 1942.

Jednoznačná a nezpochybnitelná identifikace kosterních pozůstatků se v současné době provádí pomocí analýzy DNA, kdy jsou porovnány výsledky genetické analýzy z kosterních pozůstatků a srovnávacího biologického materiálu získaného od příbuzných zemřelých.


Projekt bude probíhat v několika etapách:

  • Vytvoření seznamu zemřelých z období totalitních režimů uložených na neznámém místě nebo v neoznačených hrobech
  • Zajištění vzorků od příbuzných zemřelých a dalších informací (pravděpodobné místo uložení ostatků, ante mortem fotografie atd.)
  • Archeologické ohledání místa, dokumentace a vyzvednutí ostatků
  • Antropologické ohledání a dokumentace ostatků
  • Genetická identifikace kosterních pozůstatků
  • S první etapou je zapotřebí začít co nejdříve, neboť postupně umírají pamětníci, očití svědci a také dárci srovnávacího biologického materiálu. Etapy 2–4 budou realizovány v případě společenského konsensu. K zahájení projektu jsme přistoupili z důvodu nedostatečné aktivity státních institucí zajistit důstojné uložení ostatků obětí totalitních režimů. Jakákoli další časová prodleva ztíží nebo dokonce znemožní budoucí identifikaci ostatků z důvodu nedosažitelnosti srovnávacích biologických materiálů.


Je někdo z Vašich příbuzných nebo známých uložen v neoznačeném hrobě? Pokudf ano, tak nás prosím KONTAKTUJTE POMOCÍ INTERNETOVÉHO FORMULÁŘE popřípadě na e-mailu: jmenamrtvym@dna.com.cz nebo telefonu: 606535526.

http://www.cdtr.cz/jmena-mrtvym/

Redakční systém eBook ve verzi pro Forenzní DNA servis s.r.o. (2017 - 2024), NETSYSTEM Int. a.s., kontakt: Mgr. Vojtěch Podhorný, vpodhorny@netsystemas.com